Archív: Listopad 2018

Poslední listopadový pohled na komety

Pátek 30. listopadu 2018

Komety a zase komety. No jo, ale co taky pozorovat jiného, když je ta obloha v listopadu občas tak příznivě nakloněna a bývá jasno. Kromě komet jsme samozřejmě stihli i řadu deep-sky objektů, nebo třeba planetku Juno. Pro běžné triedry je nejlépe dostupnou dvojicí komet nadějná 46P/Wirtanen a 64P/Swift-Gehrels. Třetí pokus o spatření komety 38P/Stephan-Oterma už velkým triedrem nedopadl, ale fotograficky se ohlédneme i za ní.

Kometa 46P Canonem 5D
Na snímku uprostřed (po zvětšení) je vidět malá mlžinka zelené barvy. Kometa 46P/Wirtanen. Canon 5D jsem položil na kufřík položený na střeše auta. Složeno 7 fotek po 20 sekundách, ISO 1600. Krajinu zrovna šikovně nasvětlilo projíždějící auto, tak jsem to využil pro výsledný dojem ze snímku :-)

(Pokračování textu…)

Kometa konečně spatřena

Čtvrtek 22. listopadu 2018

Vyrazil jsem s Foxíkem na kometu, kterou nedávno vizuálně objevil slavný lovec komet Don Machholz. Téměř všichni už ji viděli, jen my ještě ne :-( Vyrazili jsme tedy na rychlovýlet k Řasnici na Frýdlantsko, při výjezdu z Liberce bylo jasno a docela průzračno. Zastavili jsme u větrné elektrárny při silnici a začali rozbalovat techniku.


Šťastný astrofotič má v zorném poli kometu

(Pokračování textu…)

Vizuálně objevená kometa Donem Machholzem

Neděle 11. listopadu 2018

Musíme si už zvyknout, že automatické přehlídky oblohy vychytají prakticky všechna neznámá tělesa. Občas se však především úhlově blízko Slunci může náhle zjasnit kometa, kterou prostě vidět nemohou. A tam pátrají fotograficky a vizuálně někteří amatérští astronomové. Jedním z nejúspěšnějších je Don Machholz. Povedl se mu opravdu skvělý kousek, když po osmi letech od posledního vizuálního objevu opět našel kometu okem u dalekohledu (jeho už 12. kometa). (Pokračování textu…)

Kometární okénko – listopad 2018

Středa 7. listopadu 2018

Začala doba podzimních inverzí. Zatímco v Čechách se obvykle zatáhne nízkou oblačností, na Frýdlantsku nebo za horami v Polsku bývá jasno. Minulou noc jsem se po konzultaci s předpovědními modely rozhodnul prozkoumat nová stanoviště u našich severních sousedů a spojit to s celonočním pozorováním. Byla tam šance na slušnou oblohu od večera až do rána a také na bezvětří.

(Pokračování textu…)

Obloha v listopadu

Čtvrtek 1. listopadu 2018

Jistě sledujete pravidelný přísun informací a hlavně mapek od Aleše. Máme tu další PDFko. První dekáda bude spíše ve znamení pozorování deep-sky, protože Měsíc bude sedmého v novu. Očekáváme tedy i jeho konjunkce s planetami. Venuše je vidět ve dne a uvidíme ji už i na ranní obloze. Planety Merkur a Jupiter jsou v podstatě skryty v záři Slunce a Saturn se tam brzy schová taktéž. Dobře viditelný zůstává Mars. 17. listopadu budou opět v maximu Leonidy, ale žádný spektákl to opět nebude. Druhá strana mapky připomíná polohy planetky Juno a hlavně už se začne zvedat výška komety 46P nad obzorem. Zatím víme, že je z ní podle předpokladů „velká zelená koule“ a vzhledem k nízkému plošnému jasu to nebude asi tak jednoduché pokoukání.

mapka listopad 2018 Aleš Majer