Archív: Červenec 2019

Obloha v srpnu

Středa 31. července 2019

Aleš Majer připravil další mapku a tak vám ji s radostí nabízíme. Pokud jde o planety, nabídka není špatná. Večer je vidět pěkně Jupiter i Saturn, v druhé polovině noci Uran a Neptun a ráno se přidá i Merkur, který bude po elongaci 10. 8. ještě zjasňovat. Na druhé straně mapky navíc najdete i doporučení, kde hledat trpasličí planetu Pluto. Jasnější kometa se nabízí pouze jedna, C/2018 W2 (Africano). Po celý měsíc se bude zdržovat v Žirafě a blíží se do Persea. Maximum meteorického roje Perseid připadá tradičně na 12. srpen, ale Měsíc bude zapadat až po půlnoci, takže ideální podmínky k jejich pozorování budou nad ránem (ostatně to je nejvýše i radiant, takže se vyplatí vydržet). Když jsme u toho rána, na poslední dekádu srpna připadají dva pěkné zákryty hvězd Měsícem.

mapka na srpen 2019 od Aleše Majera (Pokračování textu…)

Tip na pozorování – Emisní mlhoviny v souhvězdí Labutě

Neděle 28. července 2019

Mlhovina řasy – náhled oblasti

Teplé letní noci se nám již prodlužují, Slunce již zapadá dostatečně za obzor, Měsíc se postupně přibližuje do novoluní (1. 8. 2019), a tak nastal čas  pro pozorování nebo focení DSO objektů na noční obloze. Na několik takových objektů jsem se tento týden zaměřil i já.

 

Řasová mlhovina v souhvězdí Labutě

Jedná se o pozůstatek supernovy, která vybuchla cca před 8000 lety,  oblak zahřátého a ionizovaného plynu a prachu vidíme jako emisní mlhovinu.  Mlhovinu objevil William Herschel 5. září 1784.

Oblast  mlhoviny je velmi rozsáhlá,  proto má v katalogu NGC přiděleno několik čísel.

(Pokračování textu…)

Částečné zatmění Měsíce 16./17. 7. 2019

Středa 17. července 2019

Bylo to na dlouhá léta poslední zatmění Měsíce, ale po sérii předchozích dvou úplných zatmění, která proběhla na jasné obloze jsme si nemohli ani vysnít lepší tečku. I tentokrát jsme měli štěstí a přes zpočátku nepříliš nadějnou předpověď počasí se zcela vyjasnilo a tak jsme si spolu s návštěvníky hvězdárny v Turnově užívali pohledy na krajinu, planety, souhvězdí i deep-sky objekty, ale především na úžasný Měsíc ponořený stále více v zemském stínu.

(Pokračování textu…)

V zemi mýtů a bájí

Neděle 14. července 2019

Řecká mytologie je právem dodnes považována za nejbohatší na světě a Řecko vždy bylo zemí bohů. Bohové zdejších bájí mají lidskou podobu, prožívají vášně, rivalitu, intrikují, zamilovávají se. Jsou v neustálém kontaktu s lidmi a jejich hravá povaha je zaplétá do nesčetných dobrodružství. Letos jsem při červencovém novu vyrazil na rodinnou dovolenou do země, kde Homér napsal své eposy Iliadu a Odysseu a odkud Ptolemaios popsal „svoji“ hvězdokupu (tu, kterou o mnoho století později zařadil Charles Messier do svého katalogu pod číslem 7, jako nejjižnější objekt).

(Pokračování textu…)

Tip na pozorování – Opozice Saturnu se Sluncem

Sobota 13. července 2019

Letošní opozice Saturnu nastala v úterý 9. 7. v 18 hodin, týž den ve 22 hodin byl i Saturn nejblíže Zemi a to ve vzdálenosti 9,033 au. (1351,3 mil. km).  V období okolo opozice naší druhé největší planety se Sluncem je nejlepší čas pro její pozorování nebo focení.

(Pokračování textu…)

Kulový spodek 2019

Středa 3. července 2019

Je tomu už hodně let, co jsme věnovali noc pouze kulovým hvězdokupám, tak mě napadlo, když jsem s Ladinem minulý večer mířil na Jizerku, že by nebylo špatné si to zase jednou zopakovat. A proč ne hned? Stejně jsem neměl kromě zkouknutí pár komet nic konkrétního v plánu. Naposledy jsem využíval velký 125mm binar, tentokrát se vezla v kufru čtyřstovka dobson. Podaří se překonat minulý rekord v počtu kulovek za noc?

(Pokračování textu…)