Archív: Říjen 2020

Obloha v listopadu 2020

Sobota 31. října 2020

Začátek listopadu přinesl sychravé počasí i zákaz vycházení po deváté večer, ale obloha nepočká a nabízí zajímavá představení. Dvojice Jupiter a Saturn už se přesunula nad jihozápad a vzdálenost od sebe rychle zmenší z pěti na dva stupně. Mars je vidět velmi dobře od soumraku do pozdní noci. Ráno se k Venuši přidá dočasně i Merkur a kolem 13. listopadu tyto planety doplní i srpek Měsíce. Už 19. 11. nastane i konjunkce Měsíce s Jupiterem a Saturnem. Na obloze je také vidět nejméně dvojice dobře viditelných komet a tou nejjasnější je C/2020 M3 (ATLAS). Mapku k jejímu vyhledání najdete z druhé strany níže přiloženého PDF souboru.

Bulletin KaL 02

Úterý 27. října 2020

Vážení příznivci astronomie na Liberecku,

díky pozitivním ohlasům na pilotní číslo našeho občasníku, vám přinášíme další informace o zajímavostech na obloze. Dnešní půlnocí sice vstupuje v platnost zákaz nočního vycházení mezi 21. a 5. hodinou, našinec si však poradí v jakékoliv situaci, obzvlášť když předpověď počasí slibuje jasnou oblohu. V tomto čísle se zaměříme na dva hlavní úkazy…

PDF soubor ke stažení

Bulletin KaL 01

Pátek 23. října 2020

Dobrý den, ahoj.

V souvislosti s tím, že nám je nyní znemožněno se společně potkat a ukázat vám krásy denní i noční oblohy, nebo jen popovídat o aktuálním dění, přicházíme k vám s informačním zdrojem, který se to pokusí nahradit.

V příloze je tedy čtení číslo 1.

Za všechny z nás z Klubu astronomů Liberecka vás tímto zdraví Aleš Majer.

Kometární okénko – říjen 2020

Úterý 20. října 2020

Už se zdálo, že žádný přehled viditelných komet v říjnu nebude, ale nakonec se po dlouhé době přeci jen vyjasnilo a dalo se alespoň částečně zkouknout, co se od posledně nového na nebi urodilo. Nebudeme se tentokrát věnovat duchařinám, vezmeme to teda stručně. Zaměříme se jen na jasnější kousky, kterých se kupodivu konečně pár najde.

(Pokračování textu…)

OnStep aneb robotizace dalekohledů

Pondělí 19. října 2020

Jak to začalo

Jak to bývá, na jaře roku 2017 se sešlo několik událostí, které ovlivnily další vývoj.

» Byl jsem vlastníkem montáže EQ3 SEBEN – (mechanicky shodná s tou, co bývala u populárního Lidlskopu)

» Stal jsem se také vlastníkem 3D tiskárny Anet A8 (čínský klon Průšovy i3)

» Na internetu jsem narazil na stránku Stellar Journey, kde Howard Dutton popisoval svůj projekt OnStep, na kterém pracoval již od roku 2012 a nyní se dostal do velmi použitelného stavu. Navíc celý projekt publikoval pod GNU licencí na Github.

Projekt mě nadchnul. Stavba prvního řadiče na bázi Arduino modulu Mega2560 dle Howardova popisu byla jednoduchá a potřebné komponenty na eBay byly za velmi příznivé ceny, a tak jsem vše potřebné, včetně krokových motorů, objednal. Za cca 3 týdny jsem měl vše potřebné doma a mohl se pustit do stavby prvního prototypu.

(Pokračování textu…)

Komety z Hrádku nad Nisou

Pátek 16. října 2020

Vzhledem k počasí se probírám archivem a narazil jsem na jednu reportáž, která nám loni touto dobou zapadla. Tak vám ji nabízíme teď. Buďte zváni na pozorovatelnu v Hrádku nad Nisou, kde působí náš kolega Jirka Kapras. Věřme, že i jemu se počasí umoudří a ukáže nám, jak se mu daří aktuálně.

Z mnoha důvodů jsem opustil své dlouholeté pozorovací stanoviště na Javorníku a postavil jsem si pozorovatelnu v Hrádku nad Nisou, kterou jsem dokončil o prázdninách. Takže začínám vlastně znovu…
K pozorování nyní používám dalekohled SCT Celestron XLT C-8S (203/2030 mm) s reduktorem 0,63 (zkracuje ohnisko na 1278 mm) na montáži NEQ 6 Pro. Na focení k tomu přidávám kameru ASI 174 MMC. Na konci září a na začátku října jsem se pokusil o fotografování komet. Níže jsou mé první pokusy v tomto oboru po dlouhé době.

(Pokračování textu…)

Můj první Mars

Středa 14. října 2020

Jelikož je v dnešních dnech Mars v opozici se Sluncem a je pořád relativně blízko Země, musel jsem využit jasné noci, kterou nám konečně po několika předešlých, deštivých dnech příroda nadělila (v dalších dnech to navíc na nějaké hezké počasí také nevypadá, takže potřeba šanci využít byla ještě větší). Stalo se tak v noci ze soboty na neděli. V sobotu večer však padla hustá mlha a nebylo vidět doslova ani na krok. Šel jsem tedy spát s docela smutným výrazem na rtech a jen jsem se modlil, aby mlha v průběhu noci opadla… A stalo se. V neděli ve tři hodiny ráno mi zazvonil budík a já jsem vylétl z postele. Hned jsem vyšel na balkon a viděl vycházet přenádhernou zimní oblohu a pár desítek stupňů na západ už zářil očekávaný Mars.

Vytáhl jsem tedy dalekohled a začal pozorovat. Nejprve jsem musel seřídit svůj nový RDF hledáček, který bych mimochodem neměl bez Aleše Majera, který mi ho doporučil. Následně jsem zamířil na Mars, kde se mi naskytl pohled na velmi světlý kotouček bez výraznějších detailů. Postupem času, jak jsem se na Mars koukal déle, jsem ale začal vidět stále více albedových útvarů. Pustil jsem se tedy do kreslení (Jak nakreslit Mars mi mimochodem ukázal také Aleš Majer na předešlé a asi na dlouhou dobu i poslední akci na hvězdárně v Turnově). No, a pak z toho vzniklo to, co můžete vidět níže… Můj první Mars!

Daniel Kurtin

 

A je nutno dodat, že na 3″ dalekohled a začínajícího pozorovatele je to velmi slušný výsledek! (Aleš)

Olympus Mons spatřen!

Úterý 13. října 2020

Pár hodin před letošní opozicí Marsu se mi tak říkajíc splnil klukovský sen. Chtěl jsem se při této příležitosti soustředit na pozorování dvou oblastí – tou první bylo okolí Solis Lacus a tou druhou Olympus Mons, resp. Nix Olympica, jak je tato struktura nazývána na starších mapách. Zatímco pozorování první z nich letošní opozice nahrává, neboť planeta je k nám přivrácena jižní polokoulí, logicky té druhé, již tolik nakloněna není.

(Pokračování textu…)