Archív: Květen 2011

Na Slunci jsou opět skvrny

Úterý 31. května 2011

Tak tu máme po delší pauze mnoho pěkných skvrnek. Jedna oblast je velmi aktivní, tak uvidíme. Protože je jasno, podívejte se sami. Kdo nemůže, kontaktujte nás.

Slunce 31. 5. 2011

Slunce 31. 5. 2011 v 15:30 SELČ. Canon 30D za ED80/600.
Jablonec n. N. – Kokonín, Martin Gembec

Přelety ISS přes Slunce

Pondělí 23. května 2011

Po delší době se sešlo pěkné počasí s předpovědí přeletu Mezinárodní stanice (ISS) přes Slunce. Jednu takovou příležitost jsme měli v pondělí 23. května, další nastane jižně od Jablonce a Liberce (Záskalí – Frýdštejn) ve středu 25. května (Cvikov 10:46:07, Hodkovice 10:46:11, Kopanina 10:46:12, Žel.Brod 10:46:13, Jilemnice 10:46:15. Upřesněte si ve středu ráno podle Calsky.com)!

Vzdálenost středové čáry pondělního přeletu byla jen nepatrně na sever od Jablonce nad Nisou a navíc procházela přímo přes Liberec. Přestože mi dokonale selhala příprava, úkaz jsem nakonec pozoroval a dokonce se na fotografiích dalo něco jako stanice najít.

přelet ISS přes Slunce 23.5.2011 projekční metoda na papír
Stanice ISS před Sluncem 23.5.2011 v 8:24:57 SELČ. Přelet trval 1 sekundu, zdánlivá velikost stanice byla 42″, vzdálenost od nás byla 656 km. Projekcí na papír za ED80/600 s okulárem cca 15 mm. Canonem 30D sekvencí do RAWu. Foto Martin Gembec

Snímek tedy vznikl projekční metodou na papír. Původně jsem chtěl snímat v ohnisku, ale zapoměl jsem doma fólii. No a tím pádem jsem ale neměl ani redukci na 1 1/4″ ani okuláry. Nakonec jsem v práci vyhrabal jeden okulár do mikroskopu a přes papírový tubusek jej vložil do okulárového výtahu ED80tky. Vzal jsem děti na dvorek a řekl jim, že až odpočítám přesný čas, proletí po Slunci něco většího než skvrnka po dobu jedné sekundy. A opravdu přesně na mé 3 .. 2 .. 1 .. teď se na Slunci mihla stanice. Přestože jsme jen drželi čtvrtku za okulárem, pokusil jsem se zároveň o sekvenci snímků a dokonce z nich cosi vylezlo, byť jsou vidět jen náznaky obou dvojic velkých solárních panelů po stranách.

ISS před Slunce 23.5.2011, výřez, G kanál

Martin Mašek v Liberci pozoroval také a popisoval, že solární panely bylo pěkně vidět, ačkoli přelet mu trval jen 1,2 sekundy.

Skvěle vyšel na středu pásu tranzitu snímek Milanu Antošovi, přestože mu trochu clonila vysoká oblačnost:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=./~MilAN/1306174782.jpg

Ve středu snad dopadnu lépe, už jsem si vyjednal hodinu volna v práci. Jen počasí…?

Květnové bouře

Pondělí 23. května 2011

Květen přinesl nezvykle silné bouřky i přímo do Jablonce. Obvykle mně v Kokoníně míjí jižní a severní cestou, ale jedna přešla i přes nás. Aleš poslal fotky blesků, které zachytil v jedné z takových bouří, jak vidno, Černá studnice je pro blesky vhodný cíl.

blesk 22.5.2011, Aleš Majer

Fotil Aleš Majer

2. Astronomický den na Jizerce

Neděle 22. května 2011

V sobotu 21. května proběhl ve sklářské osadě Jizerka již druhý astronomický den ve spolupráci AsÚ AV ČR a Klubu astronomů Liberecka, pobočky ČAS. Počasí přálo, a tak se již od oběda pozorovalo Slunce. Návštěvníci měli možnost porovnat obraz hned v několika dalekohledech – k pozorování fotosféry a hlavně skvrn byl určen refraktor ED80 s heschelovým hranolem a 6″ SCT s folií Astro Solar Baader. K pozorování chromosféry a protuberancí byly k dispozici rovněž dva H-alfa dalekohledy různé konstrukce – Coronado PST a Lunt. Na prohlídku okolní krajiny byl instalován obří binar Vixen 125/760 mm a řada menších triedrů. Na večerní pozorování pak byla připravena baterie Dobsonů o průměrech 30, 40 a 50 cm. Atrakcí pro přítomné děti byl bezesporu obří Krteček, v jehož kostýmu jsme se střídali.

Jizerka 2011

V průběhu odpoledne probíhaly tradiční přednášky na téma Jizerská oblast tmavé oblohy, Cesta do hlubin času o geologickém stáří Země, Start raketoplánu s Krtečkem na palubě a Co je vidět na noční obloze. Venku sice zatím trochu strašila oblačnost, ale nakonec se k večeru obloha úplně vyjasnila a tak jsme krátce po 21 hodině zamířili všechny dalekohledy na planetu Saturn. Mezitím ještě dorazila skupina polských studentů z Wroclavské univerzity se svými dalekohledy a přidali se k nám. Seeing byl velmi slušný a Saturn vypadal majestátně ve všech přístrojích – u třech největších dalekohledů se proto tvořily až několik desítek metrů dlouhé fronty pohleduchtivých návštěvníků. Po setmění došlo samozřejmě na klasické klenoty letní oblohy – M13, M57, M51, M97 a mnohé další.

pozorování na Jizerce 21.5.2011 krteček večerní pozorování

V průběhu dne se u dalekohledů vystřídalo opět několik set návštěvníků, zvláště pak velký zájem o večerní pozorování nás mile překvapil a již nyní se těšíme na další chystané letošní akce na Jizerce – Anenskou pouť a hvězdičkovou noc.

přednáška ve sklárně krteček s dětmi pozorování s velkými dalekohledy

Další fotografie od Aleše Majera a Martina Maška si prohlédněte v rozsáhlé galerii.

Komentář k akci a fotografie naleznete také na webu Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Děkujeme všem zúčastněným za příkladnou spolupráci! Těšíme se brzy naviděnou.

Astronomický den na Jizerce 21. 5. 2011

Neděle 15. května 2011

V pořadí již třetí astronomický den v Jizerské oblasti tmavé oblohy navazuje na loňský úspěšný první ročník stejnojmenné akce. Astronomický ústav Akademie věd ČR ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka si vás dovolují srdečně pozvat na odpolední program spojený s pozorováním Slunce, přednáškami a výstavou obrazů i další techniky. Neméně důležitým bodem programu by mělo být večerní pozorování, na němž bude k dispozici mimo jiné jeden z největších převozných dalekohledů v ČR s průměrem téměř 0,5 metru. Do hlubin vesmíru bude možné nahlédnou i největším mobilním binarem s výměnnými okuláry o průměru 125 mm a řadou dalších obdivuhodných přístrojů.

Pokud jedete vlastním vozem, nezapomeňte, že vjezd do osady je zakázán, auto lze nechat na Mořině, což je na začátku obce pod Bukovcem a odtud je to jen kilometr příjemné chůze z kopce.

Kyvadlová doprava na Astronomický den na Jizerce 21. května 2011

Autobusová kyvadlová doprava na Astronomický den na Jizerce je zajištěna na trase Kořenov, nádraží ČD – Polubný, kostel – Jizerka, parkoviště na Mořině. Autobus je označen SKIBUS REJDICE. Odjezdy z Kořenova ve 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin. Odjezdy z Jizerky ve 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 a 17:30. Večer odjíždí autobus od Sklárny na Jizerce ve 21:45 do Tanvaldu k poslednímu vlaku do Železného Brodu a Turnova. Jízdné na trase Kořenov – Jizerka nebo obráceně je 20 Kč. Noční jízda do Tanvaldu podléhá platnému tarifu.

pozorování na Jizerce 22.5.2010 pozorování Slunce přednášky ve Sklárně

Program

od 13h: pozorování Slunce (ve viditelném světle a v čáře h-alfa), výstava fotografií a techniky

14:00: Jizerská oblast tmavé oblohy aneb chraňme tmu (M. Gembec)
14:30: Cesta do hlubin času (o Zemi, geologii a meteoritech – J. Haloda)
16:00: Start raketoplánu Endeavour s českým Krtečkem na palubě (P. Suchan)
17:00: Aktuální objekty na obloze aneb na co se můžeme těšit večer (A. Majer)
od 21h: večerní pozorování – planeta Saturn s prstencem a měsíčky
od 22h: pozorování vesmírných objektů (galaxie, mlhoviny, hvězdokupy)

Akce probíhá za podpory Hotelu Panský dům – Jizerka a za finanční podpory Města (projekt Jablonec nad Nisou 2011).

Galerie fotografií z loňského roku.

Ranní štír a planety

Úterý 10. května 2011

Článek Petra Horálka na domovském serveru České astronomické společnosti mně doslova nabudil. Prohrabal jsem disk a zklamaně zjistil, že opravdu nemám fotku trnu štíra z našich končin. No, musel jsem to prostě napravit. On ten pohled na skoro celého štíra prostě i od nás stojí za vidění, když se vyrazí daleko od měst. K tomu jsem si návdavkem přidal ranní planety Venuši a Jupiter..

štír - obrázek s popisky

(Pokračování textu…)

Obloha v květnu

Pátek 6. května 2011

Mapka oblohy, zajímavých úkazů a informací na druhé straně je opět k dispozici. Stahujte PDF.

mapa oblohy květen 2011

Planetka mezi galaxiemi a nová proměnná hvězda!

Středa 4. května 2011

Večer 20. 4. 2011 bylo jasno. Jelikož se nechystal výjezd za tmou, tak jsem si na balkoně přichystal refraktor 70/700mm s CCD kamerkou na paralaktické montáži.

Na počítačovém planetáriu jsem si všiml, že planetka č. 11 (Parthenope) se bude velmi dobře hledat, neboť se nacházela nedaleko jedné jasné hvězdy ze souhvězdí Panny. Mimo to poblíž ležela jedna jasnější galaxie. Rozhodl jsem se tedy, že si zkusím cvaknout planetku mezi galaxiemi. Druhým cílem byla proměnná hvězda. Na stránkách Sekce proměnných hvězd v předpovědích minim jasnosti jsem si vybral pozorovatelsky zanedbanou zákrytovou proměnnou G0330.1394 Vir.

Planetka Parthenope mezi galaxiemi
Planetka Parthenope mezi galaxiemi. R70/700mm, 0.5x reducer, CCD kamera Orion StarShoot monochrome II. 49x30sec.

(Pokračování textu…)