Archív: Červen 2011

Vydařené pozorování

Úterý 28. června 2011
Děkujeme všem zúčastněným. Vlastně by to ani nebylo třeba, protože jak počasí, tak pozorované objekty nabídly to nejlepší a příjemnou atmosféru dotvořili lidé samotní.
Pozorování v úterý 28. června zpestřily dva přelety ISS. První jsme viděli bez obtíží pouhým okem ještě za světla, těsně po západu Slunce. Po namíření dalekohledů na Arkturus a Vegu se Alešovi podařilo náhodou trefit čtyřhvězdu epsilon Lyry a tím začalo pozorování objektů nočního nebe. Postupně se vynořily další dvojhvězdy, hvězdokupy a nakonec i galaxie M 51, ve které jsme po 23. hodině konečně viděli i supernovu. Zdá se, že poněkud slábne, přesto byla při vhodném zvětšení bez obtíží viditelná v třiceticentimetrovém dobsonu.Akce se podařila. Noc byla výjimečně průzračná a tak se ukázala Mléčná dráha, jak ji tu téměř nepamatuji.

newton 100/1000 na GSO260 maksutov 150mm binokulár 125mm
dobson 300mm mag-bino dobson podruhé

Na snímku z 23. hodiny vidíte ISS jako čáru nízko nad obzorem. Nad ní vpravo je dvojice Saturn-Porrima. Vlevo nad ISS Spica také z Panny. Expozice 75 sekund, ISO 400.

přelet ISS pod Saturnem

Na posledním snímku je krásně vidět Mléčná dráha, jak zde v Kokoníně skoro nepamatuji. Průzračnost opravdu nečekaná, velký oblak ve Střelci viditelný na první pohled a slabě i výduť směrem do Hadonoše a Štíra. Fotografie byla pořízena Canonem 30D s objektivem 17-85. Clona 4,5 a ISO 1600, expozice pouze 20 sekund ze stativu.

Mléčná dráha

Za Klub astronomů Liberecka Martin Gembec

Pozorování – rozlučka před létem

Pondělí 27. června 2011

V úterý 28. června se sejdeme na zahradě školky v Kokoníně ve 21:30. Tématem bude rozlučka se Saturnem a nejspíš i s pozorovacím stanovištěm. Chceme také pozorovat supernovu v M 51 a Mezinárodní stanici ISS. Pokud chcete stihnout i přelet ve 21:30, ještě na modré obloze, tak přijeďte už ve 21:25.

pozorování na zahradě

Supernova ve Vírové galaxii M51

Úterý 21. června 2011

Jak už jste určitě od nás slyšeli, nebo na internetu četli, ve velmi známé Vírové galaxii v souhvězdí Honicích psů s označením Messier 51, je jasná supernova. Pojem „jasná“ patří spíše do uvozovek, protože bez středně velkého dalekohledu ji spíše neuvidíte, ale přeci jenom ve světě supernov viditelných běžným amatérským dalekohledem patří k těm nejjasnějším vůbec. Její současná jasnost je asi 12 mag. Navíc galaxie je velmi známá a snadno ji najdeme kousek od konce oje Velkého vozu.

supernova 2011dh v galaxii M51

Supernova 2011dh v galaxii M51. Složeno 8 expozic po 30 sekundách. Canon 30D, ISO1600, Celestron ED80/600 s reduktorem (ohnisko 402 mm). Výřez 1:1.

Pro zajímavost – pokud si kliknutím na obrázek zobrazíte o něco širší výřez, potom nejjasnější hvězda na snímku nahoře má jasnost 7 magnitud. To znamená, že by jen za vynikajících podmínek byla vidět na jizerskohorské obloze pouhým okem. I to ukazuje, jak je samotná galaxie a supernova slabá.

Nicméně M 51 je od nás ve vesmírných měřítkách jen asi 31*) miliónů světelných roků, proto je tato supernova docela jasná a my můžeme jen doufat, že se někdy dočkáme výbuchu supernovy v naší Galaxii, v Mléčné dráze.

*) vycházím z údaje podle snímků HST z roku 2001

Martin Gembec

Supernovu 2011dh jsme pozorovali poprvé s ladinem 4. 6. 2011 jeho 250kou při naší objevitelské expedici do polského vojenského prostoru Świętoszów. Tehdá měla jasnost okolo 14. magnitudy a nebyla příliš výrazná.

Včerejší noc jsem na ni namířil mojí 400ku a rozdíl byl na první pohled patrný. Ne ani kvůli větší apertuře (kterou eliminovala horší slunovratová obloha), ale díky podstatnému zjasnění. Supernova zářila v celém poli nejvíce a při zvětšení 135×, které se zdálo nejvhodnější, doslova vypalovala.

Protože ještě nějakou dobu vydrží tato explodující hvězda typu IIb hrát svoje nebeské divadlo, doporučuju všem na Vírovou galaxii namířit svoji rouru.

Vic ◊!

Zajímavosti z Astronomického setkání

Úterý 21. června 2011

Tak máme za sebou poslední setkání před létem. Protože tam padlo pár informací, které stojí za připomenutí a viděli jsme i zajímavá videa, připomínáme se tímto článkem.

V první řadě řešíme, jak by si lidé nejlépe přáli umístit kontakt na nás. Současný redakční systém je pravda poněkud zastaralý a tak se na to zkusím přes léto zaměřit, ale momentálně tedy najdete kontakt aspoň v sekci o nás, kde je mail na Martina Gembece.

No a další důležité info bylo k akcím v létě. Rozhodli jsme se v nejbližím vyjasnění, které bude možná už za pár dní, udělat rozlučku s  planetou Saturn. Kromě toho máme přes léto nějaké stálé akce. Jedna na denní pozorování Slunce v h-alfa a v bílém světle (Anenská pouť) a dále noční Hvězdičkovou noc. Zbývající je na aktivitě vás, co nás znáte, abyste se nám připoměli a my vás rádi vezmem na pozorování někam za město. K acím čtěte v menu Akce Jizerky.

Poslední se týká odkazů na zajímavá videa z našeho setkání. Přiznám se, že se i mně moc líbilo to vidět na velkém plátně. Stáhnout si můžete všechny zajímavé odkazy a fotografie zabalené do zipu. Níže jsou na nejzajímavější videa přímé odkazy.

El cielo de Canarias od Daniela Lópeze. The Mountain od Terje Sørgjerda. Efektní video o raketoplánu Endeavour s hudbou a perfektními závěry ze startu. Pohledy z raketoplánu na Zemi s hudbou a komentářem. Úplné zatmění Měsíce od Miloše Žáka a Roberta Barsy.

Za KaL Martin Gembec

Pondělní setkání na Rampě

Pátek 17. června 2011

Poslední setkání před létem se uskuteční v Klubu na Rampě v Jablonci nad Nisou v pondělí 20. června od 18 hodin. Čekají nás informace o úkazech na letní obloze a mnoho novinek z oblasti kosmonautiky (raketoplány, sonda k asteroidu Vesta a k Marsu aj.), fotografie objektů z vesmíru a informace o našich akcích.

astrosetkání 20.6.2011

Úplné zatmění Měsíce 15. 6. 2011

Čtvrtek 16. června 2011

Ve spolupráci ZŠ v Rýnovicích, SPŠS v Ještědské v Liberci a Klubu astronomů Liberecka, pobočky České astronomické společnosti proběhlo pozorování úplného zatmění Měsíce.

částečné zatmění přes dalekohled

Počasí bylo k tomuto úkazu na severu Čech mimořádně nepříznivě nakloněno. Ačkoli vysoko na nebi zářilo plno hvězd pouze krytých závoji vysoké oblačnosti. Nízká a střední oblačnost nízko nad jihovýchodem dlouho zcela hatila pozorování Měsíce, popřípadě ho znemožnila úplně.

projekce z internetu

V Jablonci nad Nisou jsme měli štěstí. Měsíc v úplném zemském stínu jsme slabě zahlédli jako mdlý kruh červené barvy a později jsme viděli částečné zatmění téměř v celém průběhu. Zprávy z Liberce tak lichotivé nejsou. V Rýnovicích proběhla pro jistotu také projekce zatmění z webkamer ve světě na zeď budovy školy. Akci lze proto hodnotit jako zdařilou.

první snímek toho večera

zatmění nad Jabloncem nad Nisou

těsně po zatmění

částečné zatmění v HDR (1/30-1/250s)

Martin Gembec

Zatmění Měsíce již ve středu

Sobota 11. června 2011

15. června v první polovině noci nás čeká pěkný astronomický úkaz. Úplné zatmění Měsíce. Bude se jednat o jedno ze dvou úplných zatmění, viditelných letos z území České republiky (další bude 10. 12.). Ale to středeční bude jedno z nej, neboť Měsíc projde téměř středem zemského stínu a další úplné zatmění, viditelné prakticky v celém průběhu nás čeká ne dříve jak za tři roky (28. 9. 2015).

Klub astronomů Liberecka je na úkaz připraven a dovoluje si pozvat širokou veřejnost na pozorování zatmění na Střední průmyslové škole strojní a stavební v Liberci a na ZŠ Rýnovice v Jablonci nad Nisou. Obě akce mají pozvánky umístěny níže, nejprve však následuje obrázek přibližující, co se kdy bude na obloze odehrávat.

zatmeni-jablonec
(Pokračování textu…)

Letní obloha

Pondělí 6. června 2011

Venku je teplo, a tak se tentokrát můžete podívat, co je vidět celé léto na obloze. Připravil Aleš Majer. Ke stažení v PDF.

letní obloha