Vesmír s MŠ Září v Liberci

Když se na nás obrátila Mateřská školka Září z Liberce s tím, jestli by nemohli navštívit naši hvězdárnu, byli jsme z dotazu poněkud zaskočeni. Jak známo na severu Čech je nejbližší funkční hvězdárna až v Mostě. Nicméně protože jsme zvyklí techniku za lidmi dovézt kamkoliv, nebyl problém se operativně domluvit a hvězdárna přijela přímo do Americké ulice v Liberci.

Naše setkání jsme rozdělili na dvě části. Poprvé koncem září jsme se podívali s dětmi, jak funguje dalekohled a co je naše Slunce zač. Také jsme si na něm prohlédli pěkné sluneční skvrny různými technikami – od projekce na papír, přes pohled dalekohledem vybaveným speciální fólií až po nádherný pohled na aktivní jevy přes h-alfa dalekohled. Počasí nám v říjnu přálo a tak byly uvedené zajímavosti tou pravou třešničkou na dortu.

Domluvili jsme si také jedno večerní pozorování na začátek listopadu a snažili jsme se trefit to co nejdéle s ohledem na to, aby byla vidět i planeta Jupiter, která se na večerní oblohu v říjnu teprve chystala. Přestože v posledních dnech panoval inverzní charakter počasí a bylo vesměs zataženo, v neděli před akcí se vyjasnilo a zůstalo pěkně až do pondělního večera. Sešli jsme se tedy podruhé a společně pozorovali na pozemku nedaleké ZŠ. Místečko to bylo ideální. Blízko nám do očí nesvítila žádná velká lampa a navíc byl dobře vidět Měsíc i Jupiter. Na povrchu Měsíce, ačkoli už se blížil úplňku byly viditelné pěkné světlé i tmavé krátery různých velikostí a zvětšení se dalo nasadit v těch nejlepších okamžicích i 120x. Jupiter měl měsíčky vedle sebe pěkně seřazené na jedné straně, přičemž Ió byl mimo rovinu zbývajících tří a na planetě se dalo vidět dva tmavší pásy. Více jsme snad v tak malé výšce nad obzorem ani očekávat nemohli. Zkusili jsme ještě ukázat nějaké výrazné souhvězdí a také známé vojhvězdné a vícenásobné systémy, jako epsilon Lyrae, Albireo a Mizara s Alcorem.
Jsme rádi, že se na obou akcích sešlo tolik zvídavých dětí. Znalosti některých znich nás mile překvapily, stejně jako přístup učitelek a rodičů. Snad jsme jim také dokázali nabídnout mnoho zajímavého a těšíme se na dalších setkáních s vesmírem naviděnou.

Aleš, Honza a Martin

Komentáře byly uzavřeny.