Zatmění Měsíce – fotogalerie
Úterý 30. dubna 2013Aleš slíbil, že poskytne některé fotografie z akce u školy. Bohužel měl nabitý program, tak se můžete podívat až dnes. Je to ale pěkná vzpomínka na povedenou astropárty. (Pokračování textu…)
Aleš slíbil, že poskytne některé fotografie z akce u školy. Bohužel měl nabitý program, tak se můžete podívat až dnes. Je to ale pěkná vzpomínka na povedenou astropárty. (Pokračování textu…)
Pokud jsme si přáli, aby nám po delší době vyšla nějaká akce, tak tato patří mezi to nejlepší. Bylo jasno, ačkoli ještě odpoledne bylo zataženo. Bylo teplo, na duben, který začal sněhovými přeháňkami, opravdu příjemné. A byla spousta zájemců z řad dospělých i dětí. No a konečně bylo se i na co koukat.
Na posledním Astronomickém setkání v pondělí 22. dubna jsme se rozhodli chytit Slunce do krabice, protože krátce po 19. hodině měl nastat přelet orbitální stanice ISS přes sluneční disk. Počasí bylo pěkné, teplo, jen jeden pěkný kumulus nedaleko Slunce. Jak se ukázalo, stal se nám osudným. Sice nezakryl celé Slunce, ale nejspíš přesně tu část, kde měl přelet nastat. Přesto jsme se u toho dobře zabavili. (Pokračování textu…)
Zveme vás na astronomický program na Základní škole Jablonec nad Nisou – Rýnovice, Pod Vodárnou 10.
Tento čtvrtek 25.4. od 20 hodin zde proběhne ukázka astronomických fotografií, videí a astrotechniky. Na to vzápětí naváže pozorování Jupiteru, hvězdokup, dvojhvězd a pochopitelně zatmívajícího se Měsíce. Akce je plánována do 22:15. Maximální fáze zatmění, kdy Měsíc bude kousilínek v úplném stínu Země nastává ve 22:07 SELČ. (Pokračování textu…)
Už to vypadalo, že se nedočkáme. Naposledy 16. března za soumraku nizoučko nad obzorem trůnila hvězdička s čímsi jako sloupečkem ohůnku. A přeci jen jsme se dočkali pěkné jasné noci a vyrazili za kometou nad ránem. Obloha dál od města byla velice pěkná. Na jihu se skvělo souhvězdí Štíra, zatímco na severovýchodě se pod kasijopeou konečně dalo vidět kometu. Připomínala mi spíše flíček s mírným protažením doleva nahoru, lépe to nešlo. Mnohem hůře se mi dařilo detekovat níže ležící galaxii v Andromedě. Nicméně problikávala mi tam. Vic to viděl lépe, moje oči nejsou ideální. V dalekohledech jsme viděli snad 2° dlouhý a doleva docela široce rozevřený ohon. Jasnější část dokonce směřovala v úhlu 120° doleva dolů od hlavního proudu ohonu. V triedru to byl s galaxií M 31 pěkný pohled. (Pokračování textu…)
Velká sešlost členů Klubu astronomů Liberecka byla dnes u rozhledny Nisanka. Po setmění sice trochu obtěžovaly halogeny blízkého domu, ale i tak se dala kometka dobře fotit a pozorovat triedry a binarem. Okem to nešlo, zasahoval tam svým svitem trochu Jablonec a nebylo vidět hvězdy tak dobře, jak jsme původně doufali. Fotky ze seance zde postupně vložíme. Začnu jednou narychlo vytvořenou náladovkou.
Pro zajímavost dodávám údaje. 7. 4. 2013, 21:11 SELČ. Canon 30Dmod + Canon 17-85 f5/44mm, 20 sek, ISO800. Pohon zajistila montáž CG5 GT Adv. (Pokračování textu…)
Včera bylo prostě nečekaně pěkné počasí a člověk trčí doma. Dneska jsem to nervama nevydržel a přeci jenom se sebral na kopec, když se k večeru situace nezdála úplně beznadějná. Kometa se ale přeci jen schovávala za mraky, což je vážně škoda. Ani to bláto a louže tu není, ale co už, tak snad si užijeme jiných radovánek. Začínám mít pocit, že kometu nám není souzeno vidět. Nejvíc mě děsí, že máme skoro nejlepší počasí z ČR…
Kometa a galaxie v mracích. Objektiv tentokrát 50mm@f2,8, ISO800, exp. 8 sek. (Pokračování textu…)
Protože situace s oblačností byla opět ještě za soumraku tragická a pracovní povinnosti už se začaly ozývat, zůstal jsem doma. Vic udělal na Malé Skále totéž a tak jsme alespoň zkontrolovali kometku nad severozápadem. Mě se oblaka doslova začala odsouvat po 20. hodině a už po půl deváté jsem kometu našel. Rozhodl jsem se pro razantní krok. Orchideje jsem přestěhoval, oblékl se, dal na stativ foťák a otevřel si v kuchyni velké okno. Byla to paráda. Kometu jsem mohl s obtížemi vyfotografovat a ještě jsem ji pozoroval triedrem 20×80 (po zkušenosti s 10×50 minule jsem vytáhl těžký kalibr). Nuže, nedopadlo to nejhůř, protože mezi 20:45 a 21:00 byla kometa stále nad nízkými oblaky a kupodivu byla i docela pěkná.
Snímek vytváří iluzi kometky nad městem. Okem samozřejmě nebylo vidět prakticky ani hvězdu, snímek je kontrastní a proto je dobře vidět souhvězdí Andromedy s kometou PanSTARRS i galaxií M 31. (Pokračování textu…)