Zákryt hvězdy planetkou
Sobota 23. května 2015Konečně to vyšlo! Ale měli jsme kliku. Dlouho očekávaný zákryt se podařilo nakonec odpozorovat. Počasí vyslyšelo naše prosby a zatáhlo se až chvíli po úkazu.
Konečně to vyšlo! Ale měli jsme kliku. Dlouho očekávaný zákryt se podařilo nakonec odpozorovat. Počasí vyslyšelo naše prosby a zatáhlo se až chvíli po úkazu.
Jsou někde v České republice místa vhodná k fotografování hvězd? Odpověď nám mohou dát některá místa známá jako „oblasti tmavé oblohy“, které byly založeny nadšenci z České astronomické společnosti ve spolupráci s astronomickými a ochranářskými institucemi. Jedním z takových míst je česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy, kde lidé pochopí, o co přichází ve městech pod horami. Nanštěstí obloha zde již není tak tmavá, jako přírodní obloha v Chile či na Cookových ostrovech v Tichém oceánu. Ale chcete-li, minimálně výrazný pruh světla Mléčné dráhy vás zde upoutá během letních nocí v plné kráse. Podobně jako na tomto obrázku Panského domu, krásné chalupy spravované úžasnými lidmi.
Krásné počasí přivedlo přes den mnoho zájemců k dalekohledům, kde mohli pozorovat Slunce, okolní krajinu i Venuši. Velký úspěch měly i science show IQ Landie z Liberce a přednášky ve Sklárně. Večer se nám trochu rozpršelo, ale nikdo snad nakonec nelitoval. Děkujeme vám za návštěvu a těšíme se na setkání na dalších našich akcích.
V padesátých a šedesátých letech pracovaly dva astronomické kroužky při tehdejších Závodních klubech ROH. Činností byly též přednášky zabývající se kosmonautikou a astronomií. Svět byl rozdělen na dva světy: kapitalistický a komunistický. Informace se těžko sháněly, a proto jsme zvali do Závodního klubu Bytexu ve Vratislavicích nad Nisou známé lektory k přednáškové činnosti z obou oborů. Mezi nejznámější lektory patřil Karel Pacner, Antonín Vítek, Jiří Grygar, Josip Kleczek, ale i další odborné a vědecké kapacity, které mohly vycestovat třeba na stáž, mimo železnou oponu. Byl to v podstatě jediný zdroj odborných a nezkreslených informací.
Jsem velmi vděčný za volný a necenzurovaný přístup k informacím v současné době.
Pavel Vála
16. května pořádáme ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a dalšími spřízněnými subjekty další ročník tradiční akce v Jizerské oblasti tmavé oblohy. Milovníci horské přírody, astronomie a tmavé oblohy jsou srdečně zváni.
Hlavní program již od 13 hodin. Autobus letos nebude.
Letos na Astronomickém dni vystoupí také IQ Landia z Liberce! Interaktivní exponáty, opakované krátké science show a především dva vědátoři IQ Landie se na vás těší!
V pracovních dnech nemám moc příležitostí kochat se pohledy na naši nejbližší hvězdu, tak pokud to počasí dovolí, využívám k tomu víkendy.
S prvním májovým dnem je tu náš seriál s pravidelnou mapkou Aleše Majera. Začátkem měsíce máme kromě Venuše a Jupiteru na večerní obloze také Merkur. Měsíc bude po úplňku a v polovině května přijde nov. Během května začne být zajímavý také Saturn, který ačkoli nevystupuje vysoko nad obzor, bude viditelný dobře už i před půlnocí. Jeho pozorování je věnována druhá strana mapky.
Pro astronomy je květen zajímavý také díky řadě akcí, které probíhají po celé zemi. Nejprve Litické hvězdobraní, poté astronomické dny v Beskydech a na Jizerce a nakonec Den otevřených dveří v Ondřejově. Akcím je věnován článek na astro.cz i druhá strana mapky – ke stažení v PDF.