Archív: Březen 2017

Obloha v dubnu

Pátek 31. března 2017

Začátek dubna přináší ve světě planet elongaci Merkuru, který je stále ještě vysoko na západě večer a dále opozici Jupiteru, který je tím pádem vidět celou noc a zlepšuje se i jeho večerní viditelnost. Mars zůstává večer relativně nízko nad západem. Venuše se stěhuje na ranní oblohu. Stále platí, že Saturn je se svítáním nad jihem. Hlavním objektem zájmu jsou komety. 41P je velmi vysoko s jasností 6 až 7 mag rozhodně stojí za skouknutí (podrobná mapka na druhé straně). Vysoko v Herkulovi je také C/2015 V2 (Johnson). Relativně hodně komet se sešlo i ráno, ať už nečekaně jasná C/2017 E4 (Lovejoy) nebo pěkná, ale u nás nízko viditelná C/2015 ER61 (PanSTARRS). Na komety je však třeba vyrazit hned na začátku dubna, nebo až ke konci měsíce. Úplněk připadá na 11. 4. Jestli bude letos padat dost Lyrid by se teoreticky dalo ověřit, bude bezměsíčná víkendová noc. Na úplném konci dubna už bude na ranní obloze nádherná Jitřenka (Venuše v nejvyšším lesku) a Měsíc zakryje hvězdu Aldebaran, tentokrát ovšem na večerní obloze doslova kolem západu Slunce. Snad nám vyjde počasí. Stahujte mapku v PDF.

mapka oblohy na duben

Aleš Majer

Messiérovský (foto)maratón

Úterý 28. března 2017

Vic nám v předchozím článku krásně popsal své zážitky z pozorování v noci z neděle na pondělí 26./27. 3. 2017. Je to tak, že když umíte objekty Messiérova katalogu hledat zpaměti a máte k dispozici dobrou oblohu i vhodnou kombinaci dalekohledů, potom se maratón smrskne jen na krátkou procházku. Večer pochytáte končící zimní oblohu, pak se případně kocháte dalšími zajímavostmi a potom až skoro do rána můžete pospat. Asi hodinu nad ránem v klidu pochytáte zbytek a jenom za svítání vás potrápí objekty u nás nevystupující nad obzor. To je jeden z úhlů pohledu. Na druhé straně pokud si umanete, že když už nastala ta nejlepší noc za dlouhé roky a navíc noc na konci víkendu, což znamená se nevyspat do práce, pak máte plné právo u pojmu maratón zůstat. Budiž následující řádky inspirací i úctou všem astrofotografům, kteří neváhají věnovat úsilí ke zdokumentování objektů nejen Messiérova katalogu.

Messiérovský maratón 2017, mozaika vybraných objektů
Mozaika vybraných objektů z maratónu 2017   (Pokračování textu…)

Na procházce s Messierem

Pondělí 27. března 2017

Přiznám se, že spojení Messierův maraton nemám moc rád. Vždyť o žádný maraton nejde. Shlédnout co možná nejvíc objektů Messierova katalogu za jednu noc přeci není žádná vyčerpávající fuška. Pro toho, kdo se trochu orientuje, je to spíš jen taková malá procházka noční oblohou. Vždyť stačí pokoukat hodinku zvečera a hodinku nad ránem a dobrou stovku máme v kapse.

(Pokračování textu…)

Srpek Venuše poblíž konjunkce

Neděle 26. března 2017

Očekávané vyjasnění o víkendu dorazilo a tak můžeme obdivovat tenký srpek Venuše na denní obloze poblíž Slunce. Ačkoli byla Venuše 25. 3. v dolní konjunkci se Sluncem, její úhlová vzdálenost 8° umožňuje ji letos snadno pozorovat. Jenom je třeba odstínit Slunce. K tomuto účelu se jako překvapivě vhodné jevilo u mě doma sklo zatepleného balkónu. Stačilo si příslušná skla otevřít a nalepit kus kartónu a dalo se pohodlně pozorovat. Jen seeing byl příšerný, ale ten by asi nebyl o mnoho lepší ani s plně otevřeným balkónem. Podívejte se na krátké video a tři nejlepší snímky z videa.

Venuše 26.3.2017
(Pokračování textu…)

Mapa k vyhledání komety 41P

Čtvrtek 23. března 2017

V dalších dnech se doufejme postupně začne ukazovat jasné nebe o něco častěji, než doposud. Proto připomínáme i viditelnost nejhezčí komety současné oblohy a vkládáme odkaz na speciální dubnovou mapku s detailní mapkou poloh komety od Aleše Majera. Mapku stahujte v PDF zde.

41P v dubnu 2017 mapa Aleše Majera

Kometární úsvit

Neděle 19. března 2017

Zatímco na tmavé večerní obloze můžeme v těchto dnech spařit hned pět slušně jasných komet, ranní obloze stále vévodí ubývající Měsíc. To ovšem neznamená, že by nemělo smysl si někdy přivstat. A právě dnešního rána se vyjasnilo, tak jsem neváhal zajet vyvenčit svůj zahálející dalekohled na kopec.

 

(Pokračování textu…)

Venuše

Pátek 17. března 2017

Venuše se po dlouhém období dobré viditelnosti na večerní obloze blíží do dolní konjunkce se Sluncem (25. 3.) a tak je v dalekohledu viditelná jako tenký srpek. Dokonce i hledáček 9×50 po přiclonění objektivu ukáže jeho tvar. Naprosto úchvatný je však při větším zvětšení. Ve středu 15. 3. jsme Venuši sledovali s návštěvníky na turnovské hvězdárně od 18 hodin až do jejího západu přičemž jsme užívali zvětšení od 70x do 250x. Při vizuálním pozorování vypadal seeing obstojně, ale při pokusu o fotografii se ukázal neklid vzduchu v malé výšce nad obzorem v plné parádě. Snímek vznikl projekcí za 13mm okulárem na refraktoru 150/2250 mm.

Kupole hvězdárny v Turnově Pozorování Venuše na hvězdárně v Turnově Dalekohledy hvězdárny v Turnově Venuše z hvězdárny v Turnově

Kromě Venuše si na obloze těchto dnů nenechte ujít kometu 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Opravdu zjasňuje dle předpovědi a včera večer (16. 3. ve 22 SEČ) byla bez problémů viditelná v triedru 7x50ED na obloze v okrajové čtvrti Jablonce nad Nisou.

-am-

Obloha v březnu

Středa 1. března 2017

Fáze Měsíce jsou nyní rozprostřeny tak, že začátek a konec března připadá na období kolem novu a úplněk nastane uprostřed. To zajímá především pozorovatele komet. Zatímco večerní viditelnost 2P pomalu končí a 45P slábne, další dvě komety 41P a C/2015 V2 budou dobře viditelné i v následujícím období. 4. března projde Měsíc Hyády a zakryje gammu Tauri. Z večerní oblohy bude postupně mizet Venuše a bude z ní hezký srpek. Naopak na konci března začne večer vylézat Merkur. Stále můžeme pozorovat Mars a Jupiter už vylézá i v první polovině noci. Saturn je vidět stále pouze ráno. Jaro letos začíná standardně 20. března a na konci měsíce doporučujeme koukat po zvířetníkovém světle nebo si udělat celonoční Messiérovský maratón. Mapku v PDF stahujte zde.

Mapa oblohy v březnu 2017