Archív: Červen 2019

Obloha v červenci

Neděle 30. června 2019

Je tu začátek prázdnin a s ním i další mapka a tentokrát i s bonusem na léto včetně mapky Měsíce. Jupiter i Saturn zdobí oblohu nad jihem, později ve Vodnáři uvidíme Neptun a ráno se objevuje Uran v Beranovi. Hlavním tahákem v zahraničí bude úplné zatmění Slunce 2. července a pro nás tedy zbyde při úplňku částečné zatmění Měsíce v noci 16. / 17. července. Ze zajímavějších konjunkcí Měsíce můžeme připomenout 13. července jeho setkání s Jupiterem a 28. 7. s hvězdou Aldebaran. Na konci července už budou padat první Perseidy a nastává maximum delta Aquarid. Léto přináší i významné výročí z dobývání kosmu, přistání lidí na Měsíci v podání Apolla 11, 20. července 1969.

mapka na červenec 2019

mapka Měsíce

Kometární okénko – červenec 2019

Neděle 30. června 2019

Neobvykle dlouhá série teplých jasných dní na konci června nabídla i přes krátké a málo tmavé noci mnoho šancí na pozorování vesmírných krás. S blížícím se červencovým novem, který nastává hned zkraje 2. 7., přinášíme tradiční kometární okénko. Bohužel od posledně se ale prakticky nic nezměnilo. Na naší obloze můžeme v malých kukátkách s průměrem zrcadla do půl metru pozorovat pouhých pět kousků.

(Pokračování textu…)

Velmi jasné NLC o slunovratové noci

Sobota 22. června 2019

Byly to jedny z nejjasnějších nočních svítících oblak (NLC) za posledních zhruba deset let. Podařilo se mi je zachytit z klasické lokality – balkón paneláku v Liberci na sídlišti Rochlice, v mezipatře 5. a 6. poschodí, kde je velmi dobrý výhled na severní obzor. Byly viditelné již okolo 22. hodiny večerní, kdy obloha byla ještě dost světlá, což nebývá vůbec zvykem. Jak obloha tmavla, tak byly postupně výraznější. Pokochejte se jejich jemnou strukturou! 

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – konjunkce Měsíce s Jupiterem a Saturnem

Pondělí 17. června 2019

Minulou noc bylo možné pozorovat v souhvězí Hadonoše konjunkci Měsíce s největší planetou sluneční soustavy  Jupiterem.  Včerejší situace je zachycena na přiloženém snímku. Nalevo od Měsíce byla viditelná i jasná hvězda dzeta Ophiuchi.

 

Měsíc a Jupiter 16. 6. 2019 23:16 SELČ, Pentax K-70 Tamron AF70-300 mm LD, Vrkoslavice – Jablonec nad Nisou © Roman Hujer

Obdobná situace nastane i zítra v noci z 18. na 19. 6. s druhou největší planetou Saturnem, tentokrát v souhvězdí Střelce.

Roman H.

Muzejní noc, Merkur a NLC v Turnově

Pátek 14. června 2019

Dne 13. 6. 2019 se od 18h konala v Turnově Muzejní noc, do které byla zapojena i turnovské hvězdárna. Na akci vypomáhalo několik členů Klubu astronomů Liberecka a za celý večer dorazilo několik desítek návštěvníků.


Pozorovalo se Slunce, v současné době je sluneční aktivita sice na svém minimu, ale naše nejbližší hvězda ukázala několik hezkých protuberancí, které byly ve speciálním chromosferickém dalekohledu od firmy Lunt dobře viditelné.
(Pokračování textu…)

Dvojitý tranzit měsíců přes Jupiter

Čtvrtek 6. června 2019

5. června 2019 června byl očekávaný tranzit měsíců Ganymeda a Io přes Jupiter, zároveň oba měsíčky vrhaly na povrch planety výrazný stín, došlo tak k takovému „zatmění Slunce na Jupiteru“. Tato situace sice na největší planetě Sluneční soustavy nastává několikrát do roka, ale není ji možné pokaždé zachytit. Pozorovaní tohoto úkazu velmi ovlivňuje povětrnostní situace na zemi, tzv. seeing. Tentokrát to ale vyšlo na jedničku.

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – červen 2019

Úterý 4. června 2019

Nebývá zvykem, aby kolem novu bylo týden v kuse krásně jasno. Bohužel tentokrát se to stalo zrovna v červnu, kdy máme noci už jen krátké a světlé. Na druhou stranu jsou zas příjemně teplé, takže ačkoliv není pořádná tma, pozorovat se dá vesele dál. A to i slabší objekty, jako jsou třeba komety.

(Pokračování textu…)

Obloha v červnu

Neděle 2. června 2019

S příchodem meteorologického léta tu máme tipy na úkazy v měsíci, který přinese i letní slunovrat a tedy i astronomické léto. Tím pádem noci budou relativně krátké a světlé, ale vše bude vyváženo pohledem na více družic a snad i noční svítící oblaka. Fáze Měsíce jsou rozloženy tak, že úplněk připadá zhruba na polovinu června. Mezitím se setká s některými objekty na obloze. 4. června s Marsem, 7. s Regulem a 19. se Saturnem. Na konci června můžeme zkusit některé zákryty hvězd Měsícem. Planety jsou večer velmi obtížně viditelné. Krom mizícího Marsu stojí za zmínku nepříliš výhodná elongace Merkuru. Lepší je to s Jupiterem a Saturnem. První jmenovaná planeta bude 10. června v opozici se Sluncem a je tedy vidět celou noc. Ovšem u obou velkých planet platí, že jejich pozorování silně znehodnocuje nízká výška nad obzorem. Druhá strana mapky připomíná dvojpřechod Io a Ganymedu 5. 6. a také konečně trochu jasnější kometu C/2018 R3 (Lemmon). Zde je mapka v PDF.

mapka na červen 2019, Aleš Majer