Archív: Duben 2020

Nově objevená ranní kometa Catalina

Úterý 28. dubna 2020

Nestává se často, abychom se mohli podívat i na těleso, natož kometu, která se teprve nachází na stránce MPC věnované hlášení možných objevů komet (Possible Comet Confirmation Page). Objekt C166T11 objevený 26. dubna přehlídkou oblohy Catalina Sky Survey však je jistojistě kometou, což potvrdil už 27. dubna krásnou animací fotek Michael Jäger z Rakouska. A tak jsme se na ni 28. dubna nad ránem zajeli také podívat. Edit: večer dostala kometa označení C/2020 H2 (Pruyne).

(Pokračování textu…)

Zhůří, noci magické

Neděle 26. dubna 2020


Zhůří, zaniklá obec vypínající se kdysi na oblém hřbetu nad šumavskými pláněmi, jejíž poslední zbytky, kdysi mohutná stavení, postupně splývají s okolní přírodou. V hlubokém klínu hory, pod opuštěnou vsí, již celé věky řeka Vydra ohlazuje balvany trčící z jejího koryta, němé to svědky věků před dávným úsvitem prvních dní našich vzdálených předků. Ty oblé kameny mlčíce stojí tisiciletí v hučících vodách mladé řeky a možná vzpominají na večery, kdy nebeská krása nad jejich žulovými temeny nebyla zahalena světlem z našich měst. Jen ve vzácných chvílích, když města v okolí pohasnou, můžeme i my, pomíjiví, pozvednout hlavu a uzřít tu nekonečnou krásu hvězd společně s nesmrtelnými kamennými strážci z údolí řeky.

(Pokračování textu…)

Lyridy 2020

Středa 22. dubna 2020

Vzhledem k mimořádnému počtu jasných nocí jsme letos mohli posoudit opravdu dobře, kdy a kolik Lyrid vlastně létá. Vrcholem pozorování měla být noc maxima 21./22. 4. Nejvíc napozorovaných hodin měl asi Vic, tak snad nám napíše, jak to za sebe může zhodnotit. Já jsem se k Lyridám dostal až v noci blízko maxima a jsem rád, že nějaké padaly. Pokud se uvádí zenitová hodinová frekvence tohoto roje kolem 20 meteorů za hodinu, vypadá to, že byla tak akorát naplněna, nebo jsme za ní jen lehce zaostali. Zkrátka nepadalo jich moc, někdy si člověk počkal, ale sem tam sprška dvou či tří přišla a některé kusy byly i velmi jasné a zanechaly stopu. Několik Lyrid se uráčilo ji zanechat i na čipech fotoaparátů.

(Pokračování textu…)

Pětice komet z pomezí Jizerek

Sobota 18. dubna 2020

Další jasnou noc jsme věnovali opět vyhledávání komet, pozorování supernov, množství deep-sky objektů, družic Starlink, ale už i padajících meteorů, především z roje Lyrid. 

(Pokračování textu…)

Porovnání tří komet 15. dubna 2020

Čtvrtek 16. dubna 2020

Výlet na jižní okraj Jizerek, tentokrát na louku u Karlova nedaleko rozhledny Slovanka, jsem využil k nasnímání všech tří nejjasnějších komet. I když šlo primárně o další testy dvaceticentimetrového newtona a pointace, nakonec z toho vypadlo zajímavé srovnání vzhledu, velikosti komy a jasu. Výřezy mají stejou velikost ze všech snímků a jsou ve 100% rozlišení.

Komety T2 panSTARRS, Y1 ATLAS a Y4 ATLAS 15. dubna 2020

Komety T2 panSTARRS, Y1 ATLAS a Y4 ATLAS 15. dubna 2020

(Pokračování textu…)

Lov supernov

Neděle 12. dubna 2020

Krásná průzračná noc se dala využít nejen k pozorování v mrazivé Jizerce. Ladis a MaG se mimo jiné zaměřili na snímky supernov. Nejsou to tedy kdovíjak jasné hvězdy, však jsou taky v dalekých galaxiích. Nejlepší měla kolem 15. hvězdné velikosti.

(Pokračování textu…)

Přelet ISS vícestaniční

Neděle 12. dubna 2020

Pěkné počasí a solidní seeing nás vybídl k fotografování Slunce ve 12:24:23 SELČ, protože právě v tom okamžiku se na Slunci mihla ISS. Pro nás z Jablonce stačilo zůstat doma, akorát stanice se pak promítala různě, podle toho, kde kdo bydlí. Například mě na sídlišti Mšeno poblíž přehrady se promítala na jižní okraj, zatímco Romanovi Hujerovi na jižním okraji města na Vrkoslavicích už šla přes střed.  

ISS na Slunci, Orion CT8, Canon 6D, ostření ponechané z noci se ukázalo jako ne úplně optimální, ale jako první pokus dobré

ISS na Slunci, Orion CT8, Canon 6D, zaostření ponechané z noci se ukázalo jako ne úplně optimální, ale jako první pokus dobré. Fotil MaG

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – duben 2020

Neděle 12. dubna 2020

Měsíc pomalu ustupuje z noční oblohy, dubnový nov se tedy blíží. Počasí stále přeje, tak tu máme znovu pravidelný stručný kometární přehled. V dosahu malých kukátek s průměrem objektivu do půl metru je hned osm pěkných kousků, jak jsme se mohli sami přesvědčit minulou noc na Jizerce. Pojďme se tedy podívat, co můžeme v těchto dnech pozorovat.

(Pokračování textu…)