Kometární okénko – říjen 2025
Říjen patří kometám! Na večerním nebi zuří souboj dvou jasných triedrových komet o titul Miss desátého měsíce, orbitální žárovka zvolna pohasíná a… venku zase leje a leje! Ach jo! Nov nastává ale až 21. 10., tak se snad do té doby udělá ještě trochu jasno, abychom si tu bitvu mohli vychutnat.
Těmi výše zmíněnými krasavicemi jsou samozřejmě čerstvě objevená C/2025 R2 (SWAN) a jen o něco starší, ale také letošní C/2025 A6 (Lemmon). Obě nyní září jako hvězdy šesté velikosti a kdyby se neplahočily jen nízko nad obzorem, byly by už na hranici viditelnosti pouhým okem. Zatím je na ně nutné vzít aspoň malé kukátko, ale doporučuji raději něco většího, pak se teprve předvedou v plné parádě. První jmenovaná se postupně vymaňuje ze světla večerního soumraku nad jihozápadem, druhá peláší rychle vzhůru pro změnu nad severozápadem. Pro pozorování obou tedy volte stanoviště s dobrým výhledem těmito směry.
Od SWANky už další zjasňování nečekejte, záhy to s ní půjde už pak prudce z kopce, ale Lemmonka během října možná ještě dvě magnitudy přidá, než nám zmizí v listopadu na jižní oblohu. Je to tedy takové „teď, anebo nikdy“, takže nepropásněte žádnou příležitost!
Další dvě zajímavé slušně jasné kometky se nám nyní schovávají u Slunce. Jak interstelární 3I/ATLAS, tak naše domácí C/2025 K1 (ATLAS) ale budou pozorovatelné od listopadu na ranní obloze, takže si na ně ještě chvíli počkáme. Mezitím ale můžeme na večerním nebi sledovat zjasňování další nadějné kometky C/2024 E1 (Wierzchos). Ta má v současné době kolem 13,5 mag a promítá se do Herkula. V listopadu se s ní ale budeme dočasně loučit, aby pak pořádně zazářila začátkem příštího roku.
Podobnou jasnost má v těchto dnech i periodická 240P/NEAT nalézající se v Býku. U ní byl akorát v těchto dnech objeven slaboučký fragment. Ten je vizuálně bez šance, ale je to zřejmě i důvod, proč tato kometka zjasnila více, než se původně očekávalo. Vyšplhat by měla minimálně k 12 mag a bude hezky pozorovatelná až do zimy.
V sousedním Beranu narazíte ještě na jednu kometku 14. hvězdné slabosti vhodnou pro malé ametérské dalekohlídky – C/2022 N2 (PanSTARRS). Od ní toho ale už moc nečekejte, ta už se moc zjasňovat nechystá.
Pravé hody ale začínají až pro dospělé. Tedy dospělé dalekohledy s aperturou 18 a více palců. Tam je nabídka opravdu bohatá. Abyste si to vesmírné žrádélko ale pořádně vychutnali, je potřeba vyrazit za tmavou oblohou nejlépe do Alp. A abych se neopakoval, odkážu na minulé kometární okénko. Vesměs totiž zůstalo vše při starém, jen po konjunkci se Sluncem se nám vrátila od jara ve Lvu nepozorovatelná 29P/Schwassmann-Wachmann.
Pro tento měsíc to je tedy vše, přejme si jen, ať nám vyjde počasí!
Kometám zdar a těm s ocasy zvlášť!
Vic KaL ◊!
PS: Taky si už brousíte zuby na ty dvě krasotinky? Podělte se v komentářích se zážitky z jejich lovů!
9 října, 2025, 14:53
Kometa C/2025 A6 (Lemmon) je opravdu krásná, viděl jsem ji zatím třikrát, a to pokaždé na ranní obloze, naposledy v sobotu. Zjasnila moc pěkně, dvakrát jsem viděl v binokuláru 20×80 i náznak ohonu a to nejlepší nás ještě čeká v nejbližších týdnech na obloze večerní. Tam ji doprovodí i ta C/2025 R2 (SWAN), tu jsem zatím neviděl, ale brousím si na ni zuby, protože i když bude rychle stoupat nad obzor, bude taky rychle slábnout. Za měsíc už se s ní budeme v malých dalekohledech pomalu loučit a kometa Lemmon bude již prakticky nepozorovatelná, takže je to, jak píšeš – teď, nebo nikdy!
9 října, 2025, 20:00
Na SWANku jsme dneska koukali. Konečně se tady u nás vyjasnilo. Je zatím pořád slušně jasná, stačil na ni triedr 12×50, ale v binaru 48×125 byla hezčí. Vidět šla už od 19.30 SELČ, tedy ještě za soumraku.