Archív: Listopad 2014

Ostrov nad inverzí

Sobota 22. listopadu 2014

21. 11. 2014 večer jsme se vydali nad vrstvu oblačnosti, která se rozlila přes celé Česko i Polsko. Díky této unikátní konstelaci se z Krkonoš stal ostrov nad inverzí a my mohli pozorovat pravděpodobně nejlepší oblohu, jaká je u nás na severu Čech k dispozici. Pozorování a další zážitky ze sedla Lysé hory a z Kotle nás v tom jen utvrdily.

celooblohovka ISO1600 exp. 180s f3,5/4mm
21. 11. 2014, 23:08 SEČ, snímek rybím okem f3,5/4 mm, ISO 1600, 3 minuty v sedle Lysé hory v Krkonoších. Obrázek vznikl díky mobilní sestavě zapůjčené od České astronomické společnosti (Astrotrac na stativu, Canon 600D + Sigma 4 mm) a samozřejmě díky touze se podívat nad oblačnost a díky pochopení kolegů z Klubu astronomů Liberecka.  (Pokračování textu…)

Leonidy 2014

Pondělí 17. listopadu 2014

17. listopad má v našich životech velký význam nejen jako vzpomínka na lidi, kteří v minulosti hodně trpěli za svobodu, ale i jako období, kdy padají v minulosti velmi významné a krásné Leonidy. Ta minulost je na místě, protože tento úžasný roj nám na přelomu tisíciletí poskytl nejeden meteorický déšť, ale jinak se v listopadu setkáme kolikrát jen s několika meteory za hodinu. Stojí za to se na ně podívat? Ověřili jsme si to u Jindřichovic pod Smrkem, kde bylo v noci na 17. listopad nejlepší počasí.

oblohovka Jinřichovice pod Smrkem

Obloha po půlnoci u Jindřichovic pod Smrkem
(Pokračování textu…)

12. 11. 2014: Na kometě

Středa 12. listopadu 2014

Podílíme se na online přenosu z historicky prvního přistání na povrchu jádra komety. Sonda Rosetta uvolnila pouzdro Philae, které těsně přes 17. hodinou dosedne na povrch jádra 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá).

Sledujte na www.astro.cz.

Měsíční odyssea

Neděle 9. listopadu 2014

Přestože sobotní noc nenasvědčovala žádnému astronomickému zážitku (Měsíc krátce po úplňku, vysoká oblačnost a extrémní vlhkost vzduchu), opak byl nakonec pravdou. Krátce po setmění jsem se vydal k nedaleké škole na Žižkově vrchu, odkud mám slušný výhled na jihozápadní obzor. V ruce jsem nesl kufřík s triedrem Delta 15×70 ED… (Pokračování textu…)

Blízké setkání Měsíce s Uranem

Středa 5. listopadu 2014

Nebeské divadlo nám přichystalo zase jedno pěkné představení – na večerní obloze se 4. 11. přiblížil Měsíc k Uranu na 0,4°. Když se v průběhu odpoledne začalo vyjasňovat, rozhodli jsme se ještě narychlo pozvat veřejnost na turnovskou hvězdárnu k pozorování tohoto úkazu a opravdu pár zájemců přišlo. Já dorazil asi v 17:40, otevřel kopuli a namířil na Měsíc 6″ refraktor se zvětšením 53,5×. Po pár vteřinách, když si oko přivyklo na silný jas Měsíce, jsem pod jeho jižním cípem spatřil slabou hvězdičku – Uran. Vic se v té době snažil Uran vykoukat doma triedrem Nikon 18×70, ale bez úspěchu, tak dorazil rovněž na hvězdárnu. Mezi tím jsem také na terasu vytáhl 11″ SCT, ve kterém byl Uran vidět ještě o trochu lépe, při zv. 93× dokonce jako drobný nazelenalý kotouček. V cassegrainově ohnisku jsem pořídil i dokumentační snímek. Ten je v PS složen na sebe ze dvou záběrů pořízených expozicemi 1/1000 sec (Měsíc) a 1/10 sec (Uran).

Asi do čtvrt na osm jsme ještě refraktorem z kopule pozorovali povrch Měsíce, ale seeing tentokrát nebyl ideální a umožnil používat zvětšení max. 225×.

Další zajímavé úkazy s Měsícem nastanou za pár dní – 8. 11. bude procházet otevřenou hvězdokupou Hyády a nedaleko od Aldebaranu (0,7°) a 11. 11. večer pak zakryje relativně jasnou hvězdu lambda Geminorum. Podrobnější informace na listopadové mapce oblohy.

Aleš Majer

5 let JOTO: měření tmy

Sobota 1. listopadu 2014

Před pěti lety byl oficiálně posvěcen nápad informovat lidi veřejně o potřebě zachovat přirozené noční prostředí alespoň tam, kde ještě zůstalo. Za tímto účelem vyhlášená oblast tmavé oblohy na české a polské straně Jizerských hor má za sebou již 5 let existence. Kromě pravidelných akcí pro veřejnost také probíhají pravidelná měření a dokumentace stavu oblohy. V posledních letech se nabízí otázka: „Zhoršuje se obloha v Jizerských horách, nebo to jen souvisí se zvýšenou sluneční aktivitou?“.

Celooblohovka v Jablonci n.N. a na Orle v Jizerkách
Snímky celooblohovou sestavou v Jablonci nad Nisou (sídliště Mšeno) a v Jizerských horách (polská osada Orle)
(Pokračování textu…)

Obloha v listopadu

Sobota 1. listopadu 2014

Se začátkem měsíce je tu naše pravidelná mapka s úkazy a zajímavostmi. Z planet můžeme dobře pozorovat především Jupiter a to v druhé polovině noci a nejlépe ráno. Večerní planety zahrnují nejlépe pozorovatelný Uran (4. 11. s Měsícem), hůře viditelný Neptun a nízko na jihozápadě pak Mars a postupně i Venuši. V prvních listopadových dnech by snad mohl být nad ránem dobře viditelný také Merkur. 11. listopadu dojde k zákrytu relativně jasné hvězdy lambda Geminorum Měsícem. Listopad patří na svém začátku tradičně meteorickému roji Taurid a po polovině měsíce také Leonidám. Oba roje však nejsou početné a navíc první je rušen svitem Měsíce kolem úplňku. Jak je zdůrazněno na druhé straně mapky, pokud padne inverzní záklopka, neváhejte vyrazit na kopce, protože obloha je tehdy o něco tmavší, než na jakou jsme obvykle zvyklí.

obloha v listopadu 2011