Zatmění Měsíce i se zábleskem

Pozorování úplného zatmění Měsíce v pondělí 21. ledna 2019 přálo počasí i na většině území Liberecka s výjimkou oblasti severozápadně od kraje Liberce, kde už zůstala nízká oblačnost. Neobvykle zabarvený úplněk tak mohli obdivovat jak návštěvníci hvězdárny v Turnově, tak náhodní kolemjdoucí, kteří pokud nebyli včas informováni, podivovali se, jak to že včera viděný úplněk je dnes nad ránem ukouslý. Během zatmění však na povrch přivrácené polokoule narazila malá planetka a záblesk z tohoto dopadu zaznamenalo mnoho astronomů, mezi nimi i Roman Hujer z Klubu astronomů Liberecka.

záblesk na Měsíci v podání Romana Hujera
Snímek z videa uveřejněného na vimeo.com. Foto: Roman Hujer

Stalo se to 26 sekund po začátku úplné fáze v 5:41:43 a okem to asi těžko mohl kdo zachytit, ale krátké bliknutí neuniklo citlivým kamerám. Výše jsme odkázali video v normální rychlosti, ale Roman zpracoval i záznam 10× zpomalený. Zachytit záblesk na videu není tedy až tak obtížné. Štěstí tu přeje připraveným a tím Roman byl. Ale opravdu ukázkové štěstí měl jiný Čech Libor Hašpl, který prostě jen pořizoval série různě dlouhých expozic, přičemž zrovna během půlsekundové mu záblesk nastal. To je zřejmě světový unikát způsobem vzniku podobné fotografie. Více o tom pojednává článek na astro.cz.

Zatmění bylo jinak velice pěkné, krásně různě zbarvené, díky různému lomu paprsků světla do zemského stínu. Z pozorování v Jablonci v Rýnovicích, na Jistebsku, v Hodkovicích a z okolí Liberce tu máme nějaké fotografie. 

zatmění z Rýnovic
Zatmění Měsíce z Rýnovic v Jablonci n. N., Martin Gembec

Zatmění Měsíce z Hodkovic n. M., foto: Martin Mašek
Zatmění Měsíce z Hodkovic n. M., foto: Martin Mašek

Měsíc a Jesličky teleobjektivem ze stativu, foto: Martin Mašek
Měsíc a Jesličky teleobjektivem ze stativu, foto: Martin Mašek

Měsíc z Ještědu, foto: Sahure
Měsíc v 6.30 SEČ z Ještědu, foto: Sahure

Měsíc z Jistebska, Roman Hujer
Měsíc v 6:35 z Jistebska, foto: Roman Hujer

Za Ještěd zapadající částečně zatmělý Měsíc z Jeřmanic, foto: Sahure

A závěrem ještě Pavel Růžička a jeho pěkná sekvence snímků ze Skuhrova:

zatmění 21.1.2019 Pavel Růžička

Jeden komentář k “Zatmění Měsíce i se zábleskem”

  1. Aleš Majer

    Hvězdárnu v Turnově navštívilo v tuto nepříjemnou hodinu a za silného mrazu (-11°C) asi 15 zájemců vč. dětí. Měli jsme otevřeno od 04.00 do 07.30 SEČ a zatímco vstup Měsíce do zemského stínu jsem sledoval sám, na maximální fázi již bylo v kupoli celkem živo. Většina lidí se zastavila podívat na vesmírné divadlo
    cestou do práce resp. do školy. Úkaz byl krásně barevný a díky průzračnému vzduchu byl impozantní i jeho konec se zapadajícím Měsícem.